Urmatorul Meci

1 MARTIE 2017
ORA 17:00
   

 HERMANNSTADT SIBIU

  F.C. BISTRITA

Stadion "MUNICIPAL" SIBIU

FC Bistrita a intalnit in ultima etapa a ligii a treia formatia Hermannstadt din Sibiu, o formatie foarte puternica din fruntea clasamentului, care venise la Bistrita hotarata sa isi vanda foarte scump pielea. Asa a si fost, pentru ca pe fondul unui joc destul de apatic practicat de jucatorii formatiei noastre in prima repriza, formatia oasepte a iesit mai curajoasa de la cabine si au si reusit sa marcheze de doua ori in doar zece minute. Primul gol avea sa fie marcat in urma unei faze fixe, atunci cand o centrare venita de pe partea dreapta de atac a formatiei sibiene este fructificata foarte bine de unul din atacantii adversi, trimitand mingea in poarta. Dupa alte noua minute sibienii majoreaza scorul cu o lovitura din vole, dupa o faza frumoasa creata pe partea dreapta de atac a echipei oaspete.

Era 0-2 si nimic nu ar fi aratat ca echipa noastra poate reveni. Insa golul doi al oaspetilor a fost exact momentul de trezire al baietilor condusi de Sebastian Moga. Acestia s-au aruncat in atac si parca metamorfozati reusesc sa puna foarte multa presiune pe sibieni. Relatiile de joc incep sa se vada simtite din plin, combinatiile aduc mingea in careul advers si odata cu aceste miscari echipa noastra trece la timona jocului. Munca este rasplatita in minutul 73, atunci cand formatia noastra marcheaza dupa o faza foarte frumoasa construita pe partea dreapta de atac. Arbitrul insa - depasit de miza jocului dupa modul in care a luat anumite decizii - anuleaza golul marcat de Sadi Akari, dictand fault tot pentru echipa noastra, asta dupa ce acelasi arbitru a hotarat in prealabil ca acea faza sa continue, formatia noastra pastrand posesia mingii in mod corect.

Dupa alte patru minute fundasul stanga al formatiei noastre, trece milimetric pe langa deschiderea scorului, sutul sau din afara careului fiind cu greu respins de portarul sibian in corner. Imediat dupa aceasta faza, mingea ajunge la Paul Chiorean, insa si acesta rateaza o buna oportunitate de a marca. Nu acelasi lucru se intampla in minutul 77, atunci cand acelasi Negrut trimite o noua ghiulea de la 30 de metri, sut care se transforma intr-un gol superb si totodata mult asteptat.

Finalul avea sa fie unul tensionat, unul in care echipa noastra isi incearca toate metodele pe care le au la dispozitie sa marcheze, insa Otniel Sighiartau & co nu reusesc si meciul se incheie cu o noua infrangere, dar una in care echipa noastra a aratat ca atunci cand vrea poate sa joace fotbal, poate sa isi domine adversarul chiar daca el este unul de calibru.

FC Bistrita: Raul Pop - Dionisie Dradici, Robert Hasnas, Alin Chibulcutean, Dumitru Negrut - Paul Colta, Adrian Nalati, Bogdan Miholca, Horatiu Vararean ('60 Paul Chiorean) - Sadi Akari, Otniel Sighiartau; marcator: Dumitru Negrut

La partida au asistat circa 400 de spectatori

Clasament 2016-2017

  Echipa M Gol Pct
1 A.F.C. HERMANNSTADT SIBIU
15 32-17  35
2 A.C.S. COMUNA RECEA 14

27-13

 30
3 F.C. ZALAU 15 23-11  30
4 METALURGISTUL CUGIR 15 34-13  29
5 SANATATEA CLUJ 15 24-13  28
6 UNIREA JUCU 15 28-19  26
7 GAZ METAN MEDIAS II 15 30-23  25
8 VIITORUL ULMENI 15 28-30  21
9 UNIREA DEJ 14 20-15  19
10 AVANTUL REGHIN 15 18-20  19
11 A.S.A. TARGU MURES II 15 20-31  16
12 C.S. IERNUT

15

26-38

 13
13 C.S. OSOREI 15 17-27  11
14 F.C. BISTRITA 15 13-45  8
15 RECOLTA DOROLT 14 12-37  4

Facebook Like